آموزش جیرا (JIRA)

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی جیرا (JIRA)

جیرا یک نرم افزار اختصاصی ردیابی موضوع است که برای مدیریت پروژه، ردیابی اشکال، ردیابی مسئله و گردش کار استفاده می شود. JIRA بر اساس سه مفهوم زیر است:

 • پروژه
 • مسئله
 • گردش کار

JIRA توسط .Atlassian Inc، یک شرکت استرالیایی توسعه یافته است. جیرا یک ابزار کراس پلتفرم است که می توان آن را با هر سیستم عاملی مورد استفاده قرار داد. JIRA دارای چند زبان است ازجمله انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، ژاپنی، اسپانیایی، و غیره. JIRA، از مای اس کیوال (MySQL)، اوراکل (Oracle)، پستگرس کیوال (PostgreSQL) و اس کیوال سرور (SQL Server) در قسمت Backend پشتیبانی می کند. JIRA را می توان با بسیاری از ابزارهای دیگر مانند Subversion، گیت (GIT)، Clearcase، Team Foundation Software، Mercury، Concurrent Version System و غیره یکپارچه کرد.

به گفته Atlassian، جیرا برای پیگیری مسئله و مدیریت پروژه توسط بیش از 75000 مشتری در 122 کشور جهان استفاده می شود. برخی از سازمان هایی که از جیرا در برخی مواقع برای ردیابی اشکال و مدیریت پروژه استفاده کرده اند عبارتند از Fedora Commons، Hibernate و بنیاد نرم افزار Apache، که از Jira و Bugzilla استفاده می کند.

جیرا شامل چهار پکیج است:

 • جیرا هسته به عنوان مدیریت پروژه عمومی در نظر گرفته شده است
 • نرم افزار جیرا شامل نرم افزار پایه، از جمله ویژگی های مدیریت پروژه چابک است (قبلاً محصولی جداگانه: Jira Agile)
 • میز سرویس جیرا برای استفاده در میزهای سرویس IT یا خدمات تجاری در نظر گرفته شده است.
 • جیرا اپس به عنوان مدیریت حوادث در نظر گرفته شده است

جیرا در جاوا نوشته شده است و از وارونگی Pico از ظروف کنترلی، موتور موجود Apache OFBiz و پشته فناوری WebWork 1 استفاده می کند. برای تماس های از راه دور (RPC)، جیرا از REST، SOAP و XML-RPC پشتیبانی می کند. جیرا با برنامه های کنترل منبع مانند Clearcase، سیستم نسخه های همزمان (CVS)، Git، Mercurial، Perforce و سرور Team Foundation ادغام می شود. جیرا برای به اشتراک گذاشتن تیکت پشتیبانی کلاینت با سایر سیستم های ردیابی، از API دسکتاپ شبکه ای پشتیبانی می کند.

کاربرد جیرا (JIRA)

نرم افزار جیرا بخشی از خانواده ای از محصولات است که برای کمک به تیم های مختلف در مدیریت کار طراحی شده است. در ابتدا، جیرا به عنوان یک ردیاب باگ و شماره طراحی شد. اما امروز، جیرا به یک ابزار مدیریتی قدرتمند برای انواع موارد استفاده، از الزامات و مدیریت فایل آزمایش تا توسعه نرم افزار چابک تبدیل شده است. کاربرد اصلی این ابزار برای ردیابی مسئله و اشکالات مربوط به نرم افزار و برنامه های موبایل شما است. همچنین برای مدیریت پروژه استفاده می شود. داشبورد JIRA شامل بسیاری از کارکردها و ویژگی های مفید است که کار با آن را آسان می کند.

جیرا برای مدیریت شرایط مورد نیاز و تست

امروزه تعداد فزاینده ای از تیم ها به طور تکراری در حال پیشرفت هستند و Jira Software مرکز اصلی مراحل رمزگذاری، همکاری و انتشار است. برای مدیریت تست، جیرا با انواع مختلفی از افزونه ها ادغام می شود، بنابراین تست یکپارچه سازی در چرخه توسعه نرم افزار قرار می گیرد. تیم ها می توانند به طور مؤثر و تکراری تست کنند. تیم های QA برای مدیریت تست های دستی و اتوماتیک از شماره های جیرا، صفحات نمایش داده شده، زمینه ها و گردش کار استفاده می کنند.

جیرا برای تیم های چابک (Agile)

برای تیم هایی که روش های چابک را تمرین می کنند، جیرا پشتیبانی از بورد های اسکرام (Scrum) و Kanban را ارائه می دهد. بورد ها مراکز مدیریت کار هستند که وظایف آنها به گردش های کاری قابل تنظیم ترسیم می شود. برد ها شفافیت در کار تیمی و مشاهده وضعیت هر مورد را فراهم می کنند. قابلیت های ردیابی زمان و گزارش های عملکرد در real-time (نمودارهای سوزاندن / پایین، گزارش های حداکثر سرعت، نمودار سرعت) تیم ها را قادر می سازد که به مرور زمان بهره وری خود را از نزدیک مشاهده کنند. بورد های چابک خود را در پروژه های کلاسیک Cloud Software Jira Software پیدا کنید.

جیرا برای تیم های مدیریت پروژه

نرم افزار جیرا مبتنی بر ابر می تواند تنظیم شود تا متناسب با هر نوع پروژه باشد. تیم ها می توانند با یک الگوی پروژه شروع کنند یا گردش کاری دلخواه خود را ایجاد کنند. مسائل جیرا، همچنین به عنوان وظایف شناخته می شود، هر قطعه کار را که باید طی مراحل گردش کار به اتمام برسد، دنبال می کند. مجوزهای قابل برنامه ریزی، مدیرها را قادر می سازد تا مشخص كنند چه كسی می تواند ببیند و انجام می دهد. با وجود تمام اطلاعات مربوط به پروژه، می توان گزارشاتی را برای ردیابی پیشرفت، بهره‌وری و اطمینان از هیچ چیزی ایجاد نکرد.

جیرا برای تیم های توسعه نرم افزار

Jira Software Cloud ابزار برنامه ریزی و نقشه راه را فراهم می کند تا تیم ها بتوانند از روز اول، ذینفعان، بودجه ها و نیازهای ویژگی ها را مدیریت کنند. جیرا با انواع ابزارهای CI / CD به منظور تسهیل شفافیت در طول چرخه عمر توسعه نرم افزار ادغام می شود. وقتی آماده استقرار شد، اطلاعات وضعیت تولید کد زنده در شماره جیرا ظاهر می شود. ابزارهای پرچم دار با ویژگی های یکپارچه به تیم ها امکان می دهد تا ویژگی های جدید را به تدریج و با خیال راحت از بین ببرند.

جیرا برای تیم های مدیریت محصول

در قالب نسل بعدی Jira Software Cloud، تیم ها می توانند نقشه راه را تهیه کنند که با هر پروژه مرتبط باشد. نقشه راه تیم ها را قادر می سازد تا نمای طولانی مدت از کار خود را ترسیم کنند، همچنین نقشه نقشه خود را پیگیری و به اشتراک بگذارند. جزئیات بیشتری را به نقشه راه اضافه کنید، به وابستگی ها و پیش بینی های مربوط به زمانی که ممکن است کار خود را انجام دهید، نمایان شوید. با جاسازی نقشه راه نرم افزار جیرا در تلاقی، نمای نقشه های "زنده" را برجسته کنید.

جیرا برای مدیریت وظایف

وظایفی را برای خود و اعضای تیم خود ایجاد کنید تا روی آنها کار کنید، با جزئیات آن، موعد مقرر و یادآوری ها تکمیل کنید. برای تفکیک موارد بزرگتر از کار، از زیرمجازها استفاده کنید. به دیگران اجازه دهید تا وظیفه را ردیابی کنند تا پیشرفت آن را ردیابی کند و از زمان اتمام آن مطلع شود. وظایف فرعی را در وظیفه والدین ایجاد کنید تا واحد کار را به قطعات قابل هضم برای اعضای مختلف تیم تجزیه کنید. همه کارهای موجود در صفحه را مشاهده کنید تا وضعیت هر یک به راحتی مشاهده شود.

جیرا برای ردیابی موضوع

موضوعات فقط یک نام برای انجام کار است که ناشی از مشکلات درون نرم افزاری است که یک تیم در حال ایجاد آن است. برای تیمها مهم است که همه کارها و اشکالات موجود در بک لینک را مشاهده کنند تا بتوانند اهداف تصویر بزرگ را در اولویت قرار دهند. موتور گردش قدرتمند جیرا تضمین می کند که به محض دستگیری، باگ ها به طور خودکار اختصاص داده و در اولویت قرار گیرند. تیم ها سپس می توانند یک اشکال را برای تکمیل ردیابی کنند.

ویژگی های جیرا (JIRA)

نرم افزار جیرا

نرم افزار جیرا یک مسئله جامع و راه حل ردیابی و مدیریت پروژه است که ویژگی های زیر را ارائه می دهد:

 • مدیریت پروژه چابک

این پلتفرم در درجه اول بر مدیریت پروژه چابک متمرکز است و هر دو رویکرد Scrum و Kanban را ارائه می دهد. همچنین قابلیت ضبط شواهد نظارتی در مراحل مختلف روند توسعه شما را دارد. علاوه بر این، نرم افزار جیرا از انواع تکنیک های تخمین پشتیبانی می کند، ساعت ها، نقاط داستان یا موارد دیگر. از این طریق می توانید اطمینان حاصل کنید که همیشه با داده های دقیق کار می کنید.

علاوه بر این، کاربران می توانند به راحتی از طریق عملکرد کشیدن و رها کردن بصری سیستم، ترتیب ترتیب موارد موجود در بقیه محصولات خود مانند اشکالات، مشکلات و داستان ها را ترتیب دهند. از این طریق، مهمترین موارد در بالا نگه داشته می شوند که اولویت بندی آنها آسانتر است.

 • طیف گسترده ای از سفارشی سازی

جیرا به عنوان یک سیستم چابک پیش بینی شده بود که قادر به پاسخگویی به نیازهای سوله ها و صنایع مختلف بود. با چنین هدفی رانده شده و در طی سالیان متمادی به یک راه حل بسیار قابل تنظیم و غنی از ویژگی تبدیل شده است که از یک روش Scrumban ترکیبی استفاده می کند که Scrum و Kanban را با یکدیگر ترکیب می کند تا با هر سناریوی کاربر سازگار شود.

با جیرا، تمام جریان های کاری، حالت ها، زمینه ها و انواع مسئله به صورت پیش فرض معقول دریافت می کنید که می توانید در صورت نیاز تغییر دهید یا حتی گردش های سفارشی ایجاد کرده و در موارد خاص تر طرح ها را صادر کنید. این کار بسیاری از مسئولیت های توسعه دهندگان شما را بر دوش شما خواهد گذاشت و واحدهای مدیریت پروژه شما را قادر می سازند تا از پتانسیل ایده خود استفاده کنند. اگر از راه حل مبتنی بر ابر جیرا استفاده می کنید، پیکربندی زمان کمتری نیز خواهد داشت.

 • گردش کار

نکته عالی دیگر در مورد جیرا این است که دیدگاه 360 درجه ای از روند کار شما را در اختیار شما قرار می دهد. به این ترتیب، هر یک از اعضای تیم جریان های کاری را می دانند و هیچ قدمی غافل نیست. در واقع، اعضای تیم اعلان های فوری را در مورد موضوعات مورد علاقه خود دریافت می کنند و قادر به برقراری ارتباط، به اشتراک گذاشتن ایده ها و پیوست اسناد مهم هستند.

 • جعبه ابزار غنی برای توسعه دهندگان

در حالی که درست است که جیرا بیشتر به خاطر ردیابی مسئله و اشکال مورد استقبال قرار می گیرد، اما از ویژگی هایی که سیستم ارائه می دهد به دور هستند. به عنوان مثال، یک زبان جستجوی اختصاصی Jira (JQL) در دسترس شما توسعه دهندگان است که می توانند در هیچ زمان از آن برای ایجاد فیلترها و دستکاری ها استفاده کنند.

علاوه بر این، جیرا می تواند به BitBucket و GitHub متصل شود تا بتواند قابلیت ردیابی بكار گرفته از استقرار را داشته باشد و گردش كار جدیدی برای همگام سازی شیوه های مختلفی كه كاربران برای ساخت، آزمایش و انتشار برنامه های خود استفاده می كنند ایجاد می شود. مجموعه های قدرتمند API نیز برای اتصال جیرا به نرم افزار شخص ثالث و به دست آوردن الگوهای دقیق انتقال اطلاعاتی که پیش بینی کرده اید، مفید خواهند بود.

 • داده های قابل دسترسی

جیرا اطلاعات تاریخی کسب و کار شما را در یک مرکز جداگانه ادغام می کند. در اینجا، کاربران می توانند هر زمان که بخواهند به راحتی به داده ها بازیابی و بازیابی کنند. این به کاربران امکان می دهد تحقیقات مختلف آماری و تحلیل روند را انجام دهند. علاوه بر این، تهیه گزارش های سازنده در مورد پیشرفت عملیاتی را ساده می کند. ده ها قالب خارج از باکس برای دستیابی به کار با حداقل دخالت در دسترس هستند. با این حال، کاربر نمی تواند خلاصه ای از خلاصه های سفارشی خود را ایجاد کند.

 • گزینه های استقرار انعطاف پذیر

بسته به زیرساخت نرم افزار فعلی آنها، نصب کننده های لینوکس و ویندوز برای راه حل OnPremise ارائه می شوند، اما آنها همچنین می توانند برای بدون دردسر و حداقل تعمیر و نگهداری جیرا OnDemand انتخاب کنند. با تغییر تنظیمات برگزیده، می توانید به راحتی بین بسته های OnPremise یا OnDemand جابجا شوید.

 • پشتیبانی یکپارچه قوی

گسترش قدرت جیرا و کار کردن با آن مطابق با مشخصات تجاری شما بسیار آسان خواهد بود، زیرا توسعه دهندگان برنامه های انعطاف پذیر REST و جاوا و همچنین 3،000+ افزونه و افزونه های موجود در بازار اطلس را در اختیار شما قرار می دهند. این باعث می شود جیرا کاملاً قادر به ترکیب شدن در محیط نرم افزار شما باشد و به محض ایجاد حساب کاربری، آماده اجرا شود.

 • کنترل امنیتی

این سیستم ایمنی اطلاعات و فایل های شما را از طریق امنیت درجه بانکی و مدیریت متمرکز برای نرم افزار جیرا و سایر محصولات ابر اطلس شما در اختیار شما قرار می دهد. به ادمین ابزاری داده می شود تا بدون دسترسی به راه دسترسی و همکاری، یک برنامه حاکمیت انعطاف پذیر ایجاد کنند. این شامل کنترل نشانه های API، SAML SSO (ورود به سیستم تک)، تهیه کاربر و 2FA اجباری برای نامگذاری چند مورد است.

 • مقیاس پذیر

اگر از بسته حق بیمه بهره مند شوید، می توانید مطمئن باشید که نرم افزار جیرا با تجارت شما مقیاس پذیر خواهد بود. برای یکی، هیچ محدودیتی برای فایل ها یا پیوست های قابل آپلود وجود نخواهد داشت تا همکاری بدون دردسر بیشتر انجام شود. همچنین پشتیبانی از 24/7 حق بیمه در حالت آماده به کار برای برطرف کردن هرگونه مشکل اساسی که ممکن است ایجاد شود وجود دارد. و در آخر، دیگر لازم نیست نگران خرابی باشید زیرا سیستم ورزشی 99.9٪ SLA به موقع را ورزش می کند.

 • برنامه های تلفن همراه

جیرا برای تیم های بزرگ و از راه دور که در مکان های مختلفی کار می کنند ایده آل است، زیرا همراه با برنامه های موبایل نیتیو است که کاربران اندروید و آی او اس (iOS) را به هم وصل می کند. برنامه ها به همان اندازه قدرتمند هستند که نسخه دسک تاپ و محیط داخلی سیستم است، به این معنی که می توانید از آنها برای تکمیل کلیه کارها و عملیات ها استفاده کنید و به تمام داده های موجود در پایگاه داده خود دسترسی پیدا کنید.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود