تبلئو

آنچه در این صفحه می خوانید:

معرفی Tableau

Tableauیک شرکت نرم افزاری ویژوال سازی داده های تعاملی است که در ژانویه سال 2003 توسط کریستین چابوت، پات هانراحان و کریس استولت، در Mountain View، کالیفرنیا تاسیس شد. این شرکت در حال حاضر مقر آن در سیاتل، واشنگتن، ایالات متحده است که بر روی هوش تجاری متمرکز است. در تاریخ 1 آگوست 2019، Salesforce.com Tableau را به دست آورد. Chabot ،Hanrahan و Stolte محققان گروه علوم کامپیوتر در دانشگاه استنفورد بودند که در تکنیک های ویژوال سازی برای اکتشاف و تجزیه و تحلیل پایگاه داده رابطه و مکعب داده ها تخصص داشتند. این شرکت به عنوان یک مرکز تجاری برای تحقیقات تولید شده در استنفورد بین سال های 1999-2002 شروع به کار کرد. محصولات Tableau از پایگاه داده های رابطه ای، مکعب های پردازش تحلیلی آنلاین، پایگاه داده های ابر و صفحات گسترده برای تولید ویژوال سازی اطلاعات از نوع نمودار، کوئری می گیرند. محصولات همچنین می توانند داده ها را از یک موتور داده در حافظه استخراج، ذخیره و بازیابی کنند.

Tableau ابزاری قدرتمند و سریع در حال رشد است که در صنعت هوش تجاری مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در ساده سازی داده های خام به یک قالب بسیار آسان قابل فهم کمک می کند. تجزیه و تحلیل داده ها با Tableau بسیار سریع انجام می شود و ویژوال سازی های ایجاد شده در قالب داشبورد و ورک شیت است. داده هایی که با استفاده از Tableau ایجاد می شوند در هر سطحی از سازمان قابل درک است. حتی به کاربر غیر فنی اجازه می دهد داشبورد سفارشی ایجاد کند. بهترین ویژگی Tableau هستند:

 • ترکیب داده ها
 • تجزیه و تحلیل real-time
 • همکاری داده ها

نکته جالب در مورد نرم افزار Tableau این است که برای کار با هیچ مهارت فنی و برنامه نویسی نیاز ندارد. این ابزار از همه بخش ها از جمله تجارت، محققان، صنایع مختلف و غیره مورد توجه مردم قرار گرفته است. مجموعه محصولات Tableau عبارتند از:

 • Tableau Desktop
 • Tableau Public
 • Tableau Online
 • Tableau Server
 • Tableau Reader

برای درک واضح، تجزیه و تحلیل داده ها در Tableau را می توان به دو بخش طبقه بندی کرد:

 • ابزار های توسعه دهندگان: ابزارهای Tableau که برای توسعه مانند ایجاد داشبورد، نمودارها، تولید گزارش، ویژوال سازی در این دسته قرار می گیرند. محصولات Tableau، در زیر این دسته، Tableau Desktop و Tableau Public قرار دارند.
 • ابزارهای اشتراک گذاری: همانطور که از نام آن پیداست، هدف این ابزار به اشتراک گذاری ویژوال سازی، گزارش، داشبورد است که با استفاده از ابزارهای توسعه دهنده ایجاد شده اند. محصولاتی که در این طبقه قرار می گیرند عبارتند از Tableau Online ،Server و Reader.

نرم افزار تبلئو

بیایید همه محصولات را یک به یک مطالعه کنیم.

Tableau Desktop

Tableau Desktop مجموعه ای از ویژگی های غنی را دارد و به شما امکان می دهد گزارش ها را کدگذاری و تنظیم کنید. درست از ایجاد نمودارها، گزارش ها و ترکیب همه آنها برای تشکیل داشبورد، تمام کارهای لازم در دسکتاپ Tableau ایجاد می شود. برای تجزیه و تحلیل داده های زنده، Tableau Desktop امکان اتصال به Data Warehouse و سایر انواع پرونده ها را فراهم می کند. کتاب های کاری و داشبورد ایجاد شده در اینجا می توانند به صورت محلی یا عمومی به اشتراک گذاشته شوند. بر اساس اتصال به منابع داده و گزینه نشر، Tableau Desktop به دو دسته طبقه بندی می شود:

 • Tableau Desktop Personal: ویژگی های توسعه شبیه به Tableau Desktop است. نسخه شخصی کتاب کار را خصوصی نگه می دارد و دسترسی محدود است. کتاب های کاری نمی توانند بصورت آنلاین منتشر شوند. بنابراین، باید به صورت آفلاین یا در Tableau Public توزیع شود.
 • Tableau Desktop Professional: تقریباً شبیه به Tableau Desktop است. تفاوت در این است که کار ایجاد شده در Tableau Desktop می تواند بصورت آنلاین یا در سرور Tableau منتشر شود. همچنین، در نسخه Professional، دسترسی کامل به انواع داده های داده وجود دارد. بهتر است برای کسانی که مایل به انتشار کار خود در Tableau Server هستند.

Tableau Public

این نسخه Tableau است که مخصوص کاربران مقرون به صرفه ساخته شده است. با کلمه "عمومی" به این معنی است که ورک بوک های ایجاد شده نمی توانند بصورت محلی ذخیره شوند، به نوبه خود باید در ابر عمومی Tableau ذخیره شود که توسط هر کسی قابل مشاهده و دسترسی باشد. هیچگونه حریم خصوصی برای پرونده های ذخیره شده در ابر وجود ندارد زیرا هر کسی می تواند همین را دانلود و دسترسی داشته باشد. این نسخه برای افرادی که می خواهند Tableau را یاد بگیرند و برای افرادی که می خواهند داده های خود را با عموم مردم به اشتراک بگذارند بهترین است.

Tableau Server

این نرم افزار به طور خاص برای به اشتراک گذاری ورک بوک، ویژوال ساز هایی که در برنامه Tableau Desktop در سازمان ایجاد می شود، بکار می رود. برای به اشتراک گذاشتن داشبورد در Tableau Server، ابتدا باید کار خود را در Tableau Desktop منتشر کنید. پس از اینکه کار روی سرور بارگذاری شد، فقط برای کاربران دارای مجوز در دسترس خواهد بود. اما کاربران دارای مجوز نیاز به نصب Tableau Server روی دستگاه خود ندارند. آنها فقط به اعتبارسنجی ورود به سیستم نیاز دارند که می توانند گزارشات را از طریق یک مرورگر وب بررسی کنند. امنیت در Tableau Server بسیار بالا است و برای به اشتراک گذاری سریع و موثر داده ها در یک سازمان بسیار مناسب است. سرپرست سازمان همیشه کنترل کاملی روی سرور خواهد داشت. سخت افزار و نرم افزار توسط سازمان نگهداری می شوند.

Tableau Online

همانطور که از نام آن پیداست، این یک ابزار به اشتراک گذاری آنلاین برای Tableau است. ویژگی های آن شبیه به Tableau Server است، اما داده ها روی سرورهای میزبان در ابر ذخیره می شوند که توسط گروه Tableau نگهداری می شوند. هیچ محدودیتی برای ذخیره داده هایی که می توان در Tableau Online منتشر کرد وجود ندارد. Tableau Online با بیش از 40 منبع داده که در ابر مانند MySQL ،Hive ،Amazon Aurora ،Spark SQL و بسیاری دیگر از آنها میزبانی می شوند یک لینک مستقیم ایجاد می کند. برای انتشار، هر دو Tableau آنلاین و سرور نیاز به ورک بوک های ایجاد شده توسط Tableau Desktop دارند. داده هایی که از برنامه های وب پخش می شوندGoogle Analytics ، Salesforce.com توسط سرور Tableau و Tableau Online نیز پشتیبانی می شوند.

Tableau Reader

Tableau Reader یک ابزار رایگان است که به شما امکان می دهد ورک بوک و ویژوال سازی را که با استفاده از Tableau Desktop یا Tableau Public ایجاد شده است، مشاهده کنید. داده ها را می توان فیلتر کرد اما ویرایش و اصلاح محدود شده است. سطح امنیت در Tableau Reader صفر است زیرا هرکسی که ورک بوک را دریافت می کند می تواند آن را با استفاده از Tableau Reader مشاهده کند. اگر می خواهید داشبوردی را که ایجاد کرده اید به اشتراک بگذارید، گیرنده برای مشاهده سند باید دارای Tableau Reader باشد.

تاریخچه Tableau

Tableau در سال 2003 توسط پات هانراحان، کریستین چابوت و کریس استولت تأسیس شد و دفتر مرکزی خود را به محله Fremont سیاتل، واشنگتن، سال بعد منتقل کرد. این شرکت از آن زمان دفتر مرکزی Fremont خود را گسترش داده و برنامه هایی را در سال 2016 برای یک دانشگاه کمکی در حومه شهر کرکلند، واشنگتن اعلام کرده است. ساختمان جدید دفتر مرکزی در نزدیکی Gas Works Park در والینگفورد در مارس 2017 افتتاح شد و پس از آن ساختمان جدیدی در Fremont که در سال 2018 افتتاح شد، دنبال شد. در آگوست سال 2016، Tableau از انتصاب آدام سلیپسکی به عنوان رئیس و مدیر عامل خبر داد و جایگزین بنیانگذار کریستین چابوت به عنوان مدیرعامل شد.

در ژوئن سال 2018، Tableau Empirical Systems، در استارتاپ مبتنی بر هوش مصنوعی را با برنامه ریزی برای ادغام فناوری این شرکت در پلت فرم Tableau به دست آورد. Tableau همچنین اعلام کرد که به عنوان یک نتیجه از معامله، یک دفتر را در کمبریج تأسیس خواهد کرد. در 10 ژوئن سال 2019، Tableau در یک معامله تمام سهام به ارزش بیش از 15 میلیارد دلار توسط Salesforce به دست آمد.

کاربرد Tableau

Tableau داده های ذخیره شده در مکان های مختلف را وصل و استخراج می کند. این می تواند داده ها را از هر سیستم عامل قابل تصور رسم کند. یک پایگاه داده ساده مانند اکسل، pdf، به یک بانک اطلاعاتی پیچیده مانند اوراکل، یک پایگاه داده در ابر مانند وب سرویس های آمازون، پایگاه داده Microsoft Azure SQL ،Google Cloud SQL و سایر منابع داده دیگر می تواند توسط Tableau استخراج شود. با راه اندازی Tableau، اتصال دهنده های داده آماده در دسترس هستند که به شما امکان می دهد به هر بانک اطلاعاتی متصل شوید. بسته به نسخه Tableau که خریداری کرده اید، تعداد کانکتورهای داده پشتیبانی شده توسط Tableau متفاوت خواهد بود.

داده های رسم شده می توانند به صورت زنده متصل یا به موتور داده Tableau Desktop استخراج شوند. اینجاست که تحلیلگر داده، مهندس داده با داده هایی که جمع آوری شده کار می کند و ویژوال سازی را توسعه می دهد. داشبورد ایجاد شده به عنوان یک فایل استاتیک با کاربران به اشتراک گذاشته می شود. کاربرانی که داشبورد دریافت می کنند، این پرونده را با استفاده از Tableau Reader مشاهده می کنند. داده های دسکتاپ می تواند برای سرور Tableau منتشر شود. این یک بستر سازمانی است که در آن همکاری، توزیع، حاکمیت، مدل امنیتی، ویژگی های اتوماسیون پشتیبانی می شود. با استفاده از سرور Tableau، کاربران نهایی تجربه بهتری در دسترسی به پرونده ها از همه مکان ها اعم از دسکتاپ، موبایل یا ایمیل دارند.

مزایای Tableau

ویژوال سازی داده ها

Tableau یکی از ابزارهای ویژوال سازی داده ها و مهمتر از همه است. بنابراین، این فناوری برای پشتیبانی از محاسبات پیچیده، ترکیب داده ها و داشبورد وجود دارد تا به منظور ایجاد ویژوال سازیاتی زیبا که بینش هایی را ارائه می دهد که از خیره شدن به صفحه گسترده به راحتی حاصل نمی شود. به دلیل فداکاری این هدف به صدر ویژوال سازی داده ها صعود کرده است.

به سرعت تصویری تعاملی ایجاد کنید

با استفاده از ویژگی های درگ و دراپ از Tableau، کاربر می تواند در عرض چند دقیقه تصویری بسیار تعاملی ایجاد کند. رابط کاربری می تواند تغییرات بی پایان را اجرا کند و در عین حال شما را از ایجاد نمودارهایی که خلاف بهترین ویژوال سازی داده ها هستند نیز محدود می کند.

سهولت اجرا

در Tableau انواع مختلفی از گزینه های ویژوال سازی وجود دارد که باعث افزایش تجربه کاربر می شود. همچنین، یادگیری Tableau در مقایسه با پایتون ،Business Objects و Domo بسیار آسان است، هر کسی بدون داشتن دانش کدنویسی می تواند به راحتی Tableau را یاد بگیرد.

Tableau می تواند مقادیر زیادی از داده ها را اداره کند

Tableau می تواند میلیون ها ردیف داده را با سهولت اداره کند. انواع مختلفی از ویژوال سازی را می توان با حجم زیادی از داده ها ایجاد کرد بدون اینکه بر عملکرد داشبورد تأثیر بگذارد. همچنین، در Tableau گزینه ای وجود دارد که کاربر می تواند اتصال به منابع داده های مختلف مانند SQL و غیره را "زنده" ایجاد کند.

استفاده از زبان های اسکریپت دیگر در Tableau

برای جلوگیری از مشکلات مربوط به عملکرد و انجام محاسبات پیچیده جدول در Tableau، کاربران می توانند پایتون یا R را وارد کنند. با استفاده از اسکریپت Python می توانید بارگیری نرم افزار را با انجام کارهای پاکسازی داده ها با بسته ها انجام دهید. با این حال، پایتون یک زبان برنامه نویسی نیتیو نیست که مورد قبول Tableau باشد. بنابراین می توانید برخی از تصاویر یا بسته ها را وارد کنید.

پشتیبانی موبایل و داشبورد رسپانسیو

Tableau Dashboard از ویژگی های گزارشگری خوبی برخوردار است که به شما امکان می دهد داشبورد را به طور خاص برای یک دستگاه خاص مانند تلفن همراه یا لپ تاپ تنظیم کنید. Tableau به طور خودکار می فهمد کاربر در حال مشاهده گزارش از چه دستگاهی است و تنظیماتی را انجام می دهد تا از ارائه گزارش مناسب به دستگاه مناسب اطمینان حاصل کند.

استراتژی شرکت Tableau

Tableau کار بزرگی را انجام داده است و از صعود خود به بالای ابزارهای ویژوال سازی داده استفاده می کند. با این حال، با توجه به علاقه روزافزون به علم داده، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، اگر به سرعت نوآوری نداشته باشد، ممکن است Tableau از آن عقب بماند.

نظرتون درباره این نوشته چیه؟ عالیه بد نیست خوب نبود